Pod koniec lutego odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej mgr inż. Magdaleny Saramok pt. „Katalityczna selektywna redukcja NOx w gazach z instalacji kwasu azotowego”. Doktorat był realizowany w ramach 3. edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Doktorat wdrożeniowy” we współpracy Łukasiewicz – INS i Akademii Górniczo – Hutniczej. Promotorem rozprawy doktorskiej była pani prof. dr hab. Monika Motak, natomiast promotorem pomocniczym był dr hab. inż. Marek Inger. To pierwszy doktorat wdrożeniowy obroniony w naszym Instytucie.
W rozprawie przedstawiono założenia technologiczne do przemysłowego wdrożenia technologii selektywnej katalitycznej redukcji NOx z wykorzystaniem opracowanego oryginalnego katalizatora. Katalizator został przygotowany na bazie naturalnego zeolitu domieszkowanego jonami żelaza i stanowi nietoksyczną alternatywę dla katalizatorów komercyjnych.
Komisja Doktorska jednomyślnie przyjęła wniosek o nadanie stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie Inżynieria Chemiczna oraz wnioskowała o zgłoszeniu pracy do wyróżnienia.
Serdecznie gratujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!
Data publikacji: 2024-03-14


