W koksowni Przyjaźń przy udziale Łukasiewicz – INS powstanie instalacja badawcza separacji wodoru o jakości do ogniw paliwowych

Czas czytania: 3min

12 października 2023 r. w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej została podpisana umowa, której przedmiotem jest wybudowanie i uruchomienie instalacji badawczej do wydzielania wodoru z gazu koksowniczego. Za realizację projektu będzie odpowiedzialne konsorcjum: Instytut Technologii Paliw i Energii z Zabrza – jako Lider oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych – jako Partner. W trakcie spotkania Łukasiewicz – INS reprezentował Bartosz Moszowski, Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju NitroSynCat.

Wybudowana instalacja będzie miała na celu uzyskiwanie wodoru o jakości spełniającej wymagania normy ISO 14687:2019, która określa typ i klasę dla gazowego paliwa wodorowego stosowanego w samochodach z ogniwami paliwowymi typu PEM (z ang. proton exchange membrane – ogniwa paliwowe polimerowe z membraną). Będzie to instalacja o wydajności 0.5 kg H2. Jest to projekt unikatowy w skali koksownictwa europejskiego.

Całkowita wartość projektu to maks. 10 929 600,00 zł. Czas realizacji wynosi 24 miesiące.

Cieszymy się, że eksperci Łukasiewicz – INS w obszarze technologii dekarbonizacji przemysłu będą mogli wykorzystać doświadczenie i opracowywane przez siebie rozwiązania, by pomagać kolejnym podmiotom w drodze do zielonej transformacji.

 

 

Data publikacji: 2023-10-13

Dowiedz się więcej

Przeczytaj Również

This will close in 0 seconds