Podczas XX Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2017” (Moskwa, 16-19.05.2017) Instytut Nowych Syntez Chemicznych zdobył dwa złote medale za wynalazki.
Nagrodzone wynalazki to:.
- Nośnikowy katalizator do redukcji emisji tlenku azotu(I) zwłaszcza z instalacji kwasu azotowego oraz sposób jego wytwarzania (wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim), autorzy: Marcin Wilk, Marek Inger, Monika Ruszak, Magdalena Saramok, Paweł Kowalik, Katarzyna Antoniak-Jurak, Zbigniew Sojka, Andrzej Kotarba, Gabriela Grzybek, Paweł Stelmachowski, Sylwia Gurdyka, Paulina Indyka
- Sposób otrzymywania katalizatorów kobaltowych promotowanych cerem i barem do niskotemperaturowej syntezy amoniaku (wspólnie z Politechniką Warszawską), autorzy: Paweł Kowalik, Katarzyna Antoniak-Jurak, Paweł Wiercioch, Wioletta Raróg–Pilecka, Magdalena Zybert, Aleksandra Tarka
Tegoroczna jubileuszowa wystawa wynalazków zgromadziła około 800 wynalazków z 18 krajów świata.
Wydarzeniu patronowała Rada Główna Instytutów Badawczych, Fundacja Kobiety Nauki, a partnerem organizacyjnym był Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie.
Data publikacji: 2017-06-01



