- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: (81) 473 14 17 - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: (81) 473 14 87 - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: (81) 473 14 17
Ocena zgodności jakości nawozów mineralnych i mineralnych środków wspomagających uprawę roślin z krajowym prawem nawozowym1), (dokumentacja rejestracyjna), wydawanie opinii o spełnieniu wymagań jakościowych i zawartości zanieczyszczeń.
Podstawa prawna:
1) Ustawa o nawozach i nawożeniu z dnia 10 lipca 2007 roku (Dz. U. 2024 r. poz. 105);
- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 sierpnia 2024 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu (Dz.U. 2024 r. poz. 1261);
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 roku w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz.U. z 2010 r. nr 183 poz.1229).
Jeśli nawóz mineralny / środek wspomagający uprawę roślin spełnia krajowe wymagania odnośnie jakości i zawartości zanieczyszczeń, wprowadza się go do obrotu na podstawie zezwolenia Ministra właściwego do spraw rolnictwa lub zezwolenia uzyskanego w innym kraju Unii Europejskiej.
Do uzyskania zezwolenia konieczne są m.in:
- Sprawozdanie z badań nawozu/środka wspomagającego uprawę roślin przeprowadzone przez jednostki upoważnione lub akredytowane – §4 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U. 2024 r. poz. 1261)
Uwaga: Badania przeprowadza się z uwzględnieniem § 3 w/w rozporządzenia, na próbce produktu pobranej przez pracownika okręgowej stacji chemiczno-rolniczej lub jednostki akredytowanej w zakresie pobierania próbek.
- Opinia o spełnieniu wymagań jakościowych i wymagań dotyczących dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń opracowana przez Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach
- Opinia o przydatności do stosowania w zależności od przeznaczenia:
- w uprawach polowych, na użytkach zielonych i do rekultywacji - opracowana przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB
- w uprawach sadowniczych i kwiaciarstwie - Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
- na trwałych użytkach zielonych - Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach
- w lasach - Instytut Badawczy Leśnictwa w Warszawie
- Projekt instrukcji stosowania i przechowywania nawozu (art. 4 ust. 4 pkt 3 ustawy o nawozach i nawożeniu (Dz. U. 2024 r. poz. 105) oraz § 12 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U. 2024 r. poz. 1261).
W celu uzyskania Opinii o spełnieniu wymagań jakościowych i wymagań dotyczących dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń w nawozie mineralnym/ środku wspomagającym uprawę roślin opracowanej przez Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach należy dostarczyć do Łukasiewicz – INS:
- zlecenie na opracowanie opinii [pobierz],
- wyniki badań nawozu/środka wspomagającego uprawę roślin przeprowadzone przez jednostki upoważnione lub akredytowane potwierdzające:
- deklarowaną zawartość składników pokarmowych, parametry fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne oraz spełnienie minimalnych wymagań jakościowych i wymagań dotyczących dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń - w przypadku nawozów;
- deklarowane parametry fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne oraz spełnienie minimalnych wymagań jakościowych i wymagań dotyczących dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń - w przypadku środków wspomagających uprawę roślin;
- wypełnioną Deklarację producenta/importera [pobierz]
- projekt instrukcji stosowania i przechowywania nawozu lub środka poprawiającego właściwości gleby lub stymulatora wzrostu;
- kartę charakterystyki nawozu lub środka poprawiającego właściwości gleby lub stymulatora wzrostu.
nawozy mineralne i mineralne środki wspomagające uprawę roślin