Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych wspólnie z Łukasiewicz – Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ” założyli Klaster Polskie Technologie Bazaltowe. 3 listopada 2022 r. w Centrum Łukasiewicz w Warszawie nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego przez 28 podmiotów, które przystąpiły do inicjatywy. Celem klastra jest transfer wiedzy w zakresie wdrażania nowoczesnych rozwiązań w sektorze technologii bazaltowych oraz kompozytów z ich zastosowaniem.
Misją klastra jest zapewnienie wzajemnego wsparcia przedsiębiorcom, jednostkom sfery badawczo-rozwojowej i instytucjom otoczenia biznesu działającym w sektorze bazaltu oraz kompozytów bazaltowych, w kierunku poprawy ich konkurencyjności na rynku rodzimym i międzynarodowym.
Inicjatywa służy wsparciu współpracy w całym łańcuchu dostaw: kopalni bazaltu, podmiotów wytapiających włókna bazaltowe, wytwarzających pręty, siatki bazaltowe oraz producentów kompozytów i produktów docelowych z elementami bazaltowymi do różnych zastosowań, podmiotów dostarczających urządzenia i linie technologiczne.
Łukasiewicz – INS stale poszukuje nowych trendów oraz możliwości rozwoju, czego najlepszym przykładem jest włączenie się do prac nad rozwojem polskich technologii bazaltowych – powiedział prof. Janusz Igras, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Nowych Syntez Chemicznych.
Partnerstwo ma przyczynić się także do wykreowania bazaltu i kompozytów bazaltowych jako jednych z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W ramach Klastra planowane jest utworzenie Ośrodka Innowacji Technologii Bazaltowych.
Data publikacji: 2022-11-08