To hasło, które przyświecało tegorocznej, 4. edycji Nocy Innowacji, w której 22 października 2022 r. wziął udział nasz instytut. Tym razem przyłączyliśmy się do wydarzenia organizowanego przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Puławy oraz patronatem medialnym TVP 3 Lublin.
Noc innowacji była dla licznych odwiedzających okazją, aby zapoznać się z działalnością nowoczesnych laboratoriów Łukasiewicz – INS, funkcjonujących w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Mościckiego 1.
Pracownicy Łukasiewicz – INS z Grupy Badawczej Ekstrakcja Nadkrytyczna opowiedzieli o tym, jak funkcjonuje laboratorium Sekcji Związków Biologicznie Aktywnych oraz jakie badania są w nim wykonywane. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się m.in. co to jest ekstrakcja i stan nadkrytyczny, czym charakteryzują się związki biologicznie aktywne oraz jakie mają znaczenie dla zdrowia. Nadkrytyczne ekstrakty z różnych surowców, np. z chmielu, który wykorzystywany jest przez browary przy produkcji piwa, można było porównać z ogólnodostępnymi olejkami.
Naukowcy z Grupy Badawczej Tworzywa Biodegradowalne zaprezentowali na czym polega praca „polimerowca” i technologa chemicznego. Osoby zwiedzające nasze laboratorium miały okazję zobaczyć przemysłowe linie technologiczne do otrzymywania granulatów polimerowych i folii oraz urządzenia do oceny ich właściwości mechanicznych. Pracownicy Instytutu przedstawili krok po kroku sposób otrzymywania wyrobów codziennego użytku z tworzyw i pokazali, jakim testom muszą one zostać poddane zanim trafią na rynek.
Noc Innowacji była częścią ogólnopolskiego Digital Festival, którego celem jest promocja najnowszych technologii w formie interaktywnych spotkań. W tegorocznej akcji wzięły udział wiodące ośrodki naukowe w całym kraju.
Data publikacji: 2022-10-26