„Czas na technologie wodorowe” to hasło przewodnie wydarzenia, które odbyło się w dniach 17-18 maja 2022 roku w Poznaniu.
H2Poland - pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej kompleksowe targi dedykowane technologiom wodorowym gdzie pierwiastek H2 był odmieniany przez wszystkie przypadki, zarówno podczas debat jak i w ofercie wystawców gotowych na innowacyjny biznes. To przestrzeń do budowania i wspierania współpracy międzyśrodowiskowej biznesu, nauki, samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych na rzecz maksymalizacji udziału polskich zasobów produkcyjnych i usługowych w toku realizacji inwestycji wodorowych.
Polska jest piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru. To zarówno wyzwanie związane z dekarbonizacją tej produkcji, jak i szansa rozwojowa. Docelowo w Polsce ma powstać pięć dolin wodorowych, które pojawią się w wyniku przeprowadzonych analiz potencjału lokalnego przemysłu w łańcuchu dostaw na rzecz gospodarki wodorowej, wiedzy i kompetencji kadr oraz tworzącego się rynku, których celem będą działania na rzecz bezpieczeństwa i efektywności energetycznej – od poszukiwania nowych źródeł energii i sposobów ich wykorzystania, przez zwiększenie efektywności energetycznej, po bezpieczne i efektywne dostarczanie jej do przemysłu i gospodarstw domowych, aktywnie włączając się w globalny łańcuch wartości gospodarki wodorowej, stymulując powstawanie lokalnych kompetencji wytwórczych w obszarze infrastruktury, produktów i usług.
Biorąc pod uwagę rozwiązania wdrożeniowe dedykowane procesom oczyszczania wodoru nie mogło nas tam zabraknąć. Sieć Badawcza Łukasiewicz została partnerem wydarzenia. Z ofertą Łukasiewicz – INS oraz możliwościami współpracy odwiedzający Forum mieli okazję zapoznać się na stoisku wystawowym oraz podczas debaty poświęconej próbie odpowiedzi na pytanie: Jak wodór może pomóc w uniezależnieniu Polski od paliw kopalnianych?
„Oczywiście, że możemy przejść do produkcji wodoru odstępując od paliw kopalnianych ale nie nastąpi to od razu. Z szarym wodorem się nie pożegnamy w krótkim okresie czasu. Z mojego doświadczenia wynika, że znaczna część produkcji wodoru generowana jest przez przemysł azotowy i petrochemiczny. Zanim dojdziemy do zielonego wodoru dużą rolę może odegrać wodór turkusowy uzyskiwany z biogazów i biometanu. Mówimy tu o biogazie do celów energetycznych, ale tendencje europejskie dążą do rozwoju produkcji biometanu. Jest to duży potencjał do wykorzystania i należy to zrobić jak najszybciej. Łukasiewicz – INS dysponuje kompetencjami w zakresie oczyszczania wodoru, syngazu. Obszarem, w których posiadamy kompetencje i w którym moglibyśmy się zintegrować z procesem wytwarzania zielonego wodoru jest bez wątpienia oczyszczanie, czyli dostosowanie tego wodoru do normy ISO 14687:2019. Dostosowanie biometanu do wartości opałowych takich, które mogły być wtłaczane w obecnie istniejące gazociągi, jak również cała integracja procesowa zielonego wodoru do produkcji amoniaku oraz potraktowanie wspomnianego amoniaku jako sposobu magazynowania wodoru. Posiadamy również dedykowane tym procesom katalizatory i sorbenty. I tutaj następuje przeskok z doświadczeń w produkcji wodoru szarego, z gazu ziemnego w znalezienie miejsc gdzie moglibyśmy znaleźć swoją przestrzeń do prac przy rozwoju produkcji wodoru zielonego” – powiedział podczas debaty Bartosz Moszowski, Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego NitroSynCat Łukasiewicz - INS.
Więcej informacji o wydarzeniu oraz tematyce wodorowej znajdziecie Państwo na stronie https://www.h2poland.com.pl/pl oraz https://www.linkedin.com/showcase/h2poland/
Data publikacji: 2022-05-23