Rynek przetwórstwa konopi dynamicznie rozwija się na całym świecie, również w Polsce. Z danych Euromonitor International, międzynarodowej firmy zajmującej się badaniami rynku wynika, że rynek konopi na świecie, obecnie wyceniany na około 30 mld dolarów, przejmie 40 proc. światowej sprzedaży konopi w 2025 roku. Polski rynek konopi ma osiągnąć do 2025 roku wartość nawet 5 mld zł.
W Polsce uprawa i przetwórstwo konopi włóknistych regulowane są ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050), zgodnie z którą zezwala się na uprawianie konopi włóknistych wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa, a ich przetwarzanie możliwe jest po spełnieniu wymagań postawionych przez ustawodawcę. Zgodnie z powyższym, surowiec konopi siewnych, w którym zawartość sumy THC (tetrahydrokannabinolu) jest wyższa niż 0,20% należy traktować jako substancję psychotropową, a jego nabycie i dalsze wykorzystanie do przetwarzania, w tym ekstrakcji, wymaga uzyskania zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego w myśl art. 35 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
W czerwcu 2021 r. Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych, jako jeden z nielicznych podmiotów w Polsce, uzyskał zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego na:
- przetwarzanie, przerabianie suszu konopi włóknistych w celu wytwarzania i dystrybucji ekstraktu zawierającego substancje psychotropowe grupy II-P,
- przetwarzanie i przerabianie substancji psychotropowych grup I-P i II-P w zakresie prowadzenia badań analitycznych.
Zezwolenie to otwiera drogę do wykorzystania technologii ekstrakcji nadkrytycznym CO2, rozwijanej z sukcesem w Łukasiewicz – INS, w zakresie badań i produkcji ekstraktów z surowców pochodzenia roślinnego.
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Chcesz poznać warunki realizacji usługi ekstrakcyjnej konopi? Skontaktuj się z Działem Komercjalizacji, Marketingu i Sprzedaży Łukasiewicz – INS, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 603 766 065 lub wejdź na stronę: http://ins.lukasiewicz.gov.pl/index.php/pl/produkty/ekstrakty-roslinne.
Data publikacji: 2021-07-13