FOSFAN S.A. (producent nawozów ogrodniczych i rolniczych) i Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych zawarły umowę o realizację usługi badawczo – rozwojowej o wartości ponad 1 mln PLN. Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie technologii niskoemisyjnego otrzymywania nawozów mineralnych z wykorzystaniem fosforu zawartego w termicznie przetworzonych odpadach organicznych. Zero waste technology wpisywać się będzie w gospodarkę o zrównoważonym rozwoju.
Działalność produkcyjna FOSFAN S.A. odbywa się z dbałością o otoczenie lokalne. Dlatego też oprócz efektu ekonomicznego projektu, jakim będzie poszerzenie oferty handlowej firmy, pojawi się efekt ekologiczny, dzięki wychwytywaniu i zagospodarowaniu w procesie technologicznym związków złowonnych. Uciążliwość zapachowa będzie minimalizowana, poprawi się komfort środowiska pracy oraz społeczności lokalnej. Produkty wiązania odorów będą miały cechy składników nawozowych, wzbogacających produkty końcowe.
Prace B+R realizowane będą w Zakładzie Chemii Nieorganicznej i Inżynierii Procesowej w Gliwicach w zespole doświadczonych specjalistów z obszaru technologii kwasu fosforowego i nawozów fosforowych, pod kierunkiem dr hab. inż. Barbary Cichy.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020, Oś Priorytetowa 1 Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.1 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw, Typ projektu 2 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw ukierunkowane na wdrażanie wyników prac B+R w działalności gospodarczej.
Data publikacji: 2020-10-28